Fă-mă să uit cine sunt,
spune-o formulă magică,
niște cuvinte alese
și fă-mă să nu mai știu
nici propriul meu nume,
chit că nici pe-al tău
nu-l știu de fel,
dar n-are importanță...
Ne avem doar pe noi
(azi e noaptea noastră!).
Hai, să ne urcăm
pe cea mai înaltă clădire,
să o facem în public,
să ne arătăm secretele
pe care și-așa le știe lumea
să nu mai conteze nimic...
Să ne aruncăm de pe clădire
și mormântarea să fie
fără numele noastre pe cruci:
doi anonimi și atât!
Doar știi că pentru lume
nu mai contează, asta
nu-i așa?!
"N-am avere decât iubirea N-am ambiții decât fericirea" (Direcția 5 - Și ce dacă?)
Se afișează postările cu eticheta poetul de pe-acoperiș. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta poetul de pe-acoperiș. Afișați toate postările
vineri, 29 iulie 2011
duminică, 20 martie 2011
4AM - P(r)o(f)etul de pe-acoperiș
motto:
"...iar eu, mulgătorul zeppelinelor retrase-n văzduh,
între cele două războaie,
le răspund bălăngănind căldările deasupra mulțimii furioase"
(Mircea Dinescu - La dispoziția dumneavoastră)
Dis-de-morgen,
poetul se sui pe-acoperișul blocului
cântând filozofii interzise
către o stea...
Lumea cea întreagă...
încă nu s-a trezit!
Stând pe-acoperiș,
poetul cânta liniștit
filozofii interzise
despre o stea.
Luminile au început
să se-aprindă pe rând
Stând pe-acoperiș,
poetul cânta stoic
fiolzofiile interzise
ale focului...
Lumea cea întreagă
s-a strâns în jurul clădirii
"Cine l'a chemat p'ăsta?"
"Cine se crede?"
"Huo!!! Nu mai trezi morții!!"
"Să vină poliția să-l ridice pe nebun!!"
Pe acoperiș,
poetul își aprinse-o țigară
și cânta în continuare
filozofiile interzise...STOP!!
Sticleții l-au luat sub ochii orașului
și l-au condamnat la moarte.
"Ura! Ura!! De trei ori ura!!"
"Am scăpat!!"
"Mare brânză... Un poet!"
"Un poet în minus - pagubă-n ciuperci!"
"...iar eu, mulgătorul zeppelinelor retrase-n văzduh,
între cele două războaie,
le răspund bălăngănind căldările deasupra mulțimii furioase"
(Mircea Dinescu - La dispoziția dumneavoastră)
Dis-de-morgen,
poetul se sui pe-acoperișul blocului
cântând filozofii interzise
către o stea...
Lumea cea întreagă...
încă nu s-a trezit!
Stând pe-acoperiș,
poetul cânta liniștit
filozofii interzise
despre o stea.
Luminile au început
să se-aprindă pe rând
Stând pe-acoperiș,
poetul cânta stoic
fiolzofiile interzise
ale focului...
Lumea cea întreagă
s-a strâns în jurul clădirii
"Cine l'a chemat p'ăsta?"
"Cine se crede?"
"Huo!!! Nu mai trezi morții!!"
"Să vină poliția să-l ridice pe nebun!!"
Pe acoperiș,
poetul își aprinse-o țigară
și cânta în continuare
filozofiile interzise...STOP!!
Sticleții l-au luat sub ochii orașului
și l-au condamnat la moarte.
"Ura! Ura!! De trei ori ura!!"
"Am scăpat!!"
"Mare brânză... Un poet!"
"Un poet în minus - pagubă-n ciuperci!"
Abonați-vă la:
Postări (Atom)