Luna care ne-a pecetluit
iubirea ca într-o carte,
mi-a şoptit
că a păstrat o rază
să ghideze drumul meu
de stea
Aceeaşi lună
ce ne-a binecuvântat
mi-a dat de-nţeles
că ora noastră fără timp
n-a fost decât o cursă
în care doi străini
au căzut, şi încă mai cad
mulţi alţi naivi
ce-şi zic "îndrăgostiţi"
Tot aceeaşi lună de pe cer
ne minte ca un politruc demagog
punând aceeaşi placă tocită
că "ne iubeşte"
şi speră să ne găsim fiecare
ce ne trebuie...
Aşa am înţeles
de ce soarele fuge de ea
ca un actor
dintr-un decor într-altul
fără să-şi spună replica...
Azi ai apărut
ca-ntr-un vis pierdut
fără ca prin gând mie să îmi fi trecut
ca într-un vis de demult
Mi-ai şoptit ceva
care îmi suna
ca un cântec de pe un drum lung de stea
ca într-un vis de demult
N-am decât un gând
ţie să ţi-l cânt
poate-ai să-nţelegi chiar
azi sau chiar nicicând
atunci când vei veni
eu am să fiu aici să-ţi cânt
Inger bun din cer
eu inca mai sper
C-ai să mi te-arati candva asa ca ieri
Pentru-o clipa,
Inger bun din cer
Eu inca tot mai sper
Sa te vad candva-ntr-o zi fara mister
Si-am sa ti cant iar, inger bun din cer
N-am ştiut că tu
ai putut să vii
şi din cer să aduci o rază pe pământ
ca într-un vis de demult
N-am ştiut că poţi
să umpli pe toţi
pe copii, părinţi, bunici, cu sănătate
şi cu bunătate
N-am decât un gând
ţie să ţi-l cânt
poate-ai să-nţelegi chiar
azi sau chiar nicicând
atunci când vei veni
eu am să fiu aici să-ţi cânt
Inger bun din cer
eu inca mai sper
C-ai să mi te-arati candva asa ca ieri
Pentru-o clipa,
Inger bun din cer
Eu inca tot mai sper
Sa te vad candva-ntr-o zi fara mister
Si-am sa ti cant iar, inger bun din cer
E un cântec dintr-un drum de stea
ce răsună drept în inima mea...
Ploi...
Atâtea ploi
de mărgăritare
ne fac
să strălucim
pe fiecare
ca diamantele
din visul
când stăteam
sub lămâiul
de lângă drumul
ce ni s-a deschis...
Să plouă!
Atât cât ar fi fost de-ajuns
ca să ştiu că vei veni.
Să plouă
să mai alerg după stele ce cad
din nori
Să plouă
să mai alergi după ziua
care se duce
Să plouă
să mai batem străzile
făcând haz
de cei ce fug speriaţi
care-ncotro
Să plouă...
...şi atât!
Să fie doar vară;
nimic mai mult...
Personal de seară
la oră târzie
cu mine
obosit de drum lung
pe ultima scară
şi tu aşteptând
undeva prin gară
şi noi gata de-alt drum
către stele...